RESULTATER

DANMARKS SPORTSDANSERFORBUND

RESULTATER 1969-2019

Opdateret af Jørgen Herholdt April 2019

Mange danske par har igennem årene været i mesterskabsfinaler, men her alene en opgørelse over medaljetagere:

VM – standard

1978  Sølv           Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1979  Guld          Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1980  Guld          Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1983  Sølv           Glenn Weiss – Gillian Thickett
1984  Guld          Glenn Weiss – Gillian Thickett
1985  Guld          Glenn Weiss – Gillian Thickett
1992  Bronze      Jens Werner – Charlotte Jørgensen
1993  Sølv           Jens Werner – Charlotte Jørgensen
1994  Guld          Jens Werner – Charlotte Jørgensen
2001  Bronze      Brian Eriksen – Marianne Eihilt
2009  Bronze      Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2010  Sølv           Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2011  Guld          Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2012  Sølv           Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2013  Guld          Emanuel Valeri – Tania Kehlet

VM – latin

1982  Sølv            Colin James – Lene Mikkelsen
1983  Bronze       Colin James – Lene Mikkelsen
1984  Guld           Colin James – Lene Mikkelsen
1990  Bronze       Allan Tornsberg – Vibeke Toft
1991  Sølv            Allan Tornsberg – Vibeke Toft
1992  Guld           Allan Tornsberg – Vibeke Toft
1996  Bronze       Holger Nitsche – Charlotte Egstrand
1997  Guld           Holger Nitsche – Charlotte Egstrand
2002  Sølv            Klaus Jensen – Victoria Franova
2003  Bronze       Klaus Jensen – Victoria Franova
2004  Sølv            Klaus Jensen – Victoria Franova
2004  Bronze       Peter Stokkebroe – Kristiana Juel
2005  Sølv            Klaus Jensen – Victoria Franova
2006  Guld           Peter Stokkebroe – Kristina Juel
2012  Bronze       Martino Zanbellato – Michelle Abildtrup

VM – kombineret 

1990  Bronze       Jens Werner – Charlotte Jørgensen
1996  Sølv             Brian Eriksen – Marianne Eihilt
1998  Bronze        Peter Stokkebroe – Kristina Juel
1999  Bronze        Peter Stokkebroe – Kristina Juel
2000  Guld            Peter Stokkebroe – Kristian Juel
2009  Sølv             Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2010  Guld            Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2011  Guld            Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2012  Guld            Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2013  Guld            Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2017  Bronze        Nikolaj Lund – Marta Kocik

VM showdance standard

2017  Guld             Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

EM – standard

1969  Sølv                Richard Wienecke – Karin Withander
1977  Bronze           Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1978  Bronze           Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1979  Guld               Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1983  Sølv                Glenn Weiss – Gillian Thickett
1984  Guld               Glenn Weiss – Gillian Thickett
1985  Guld               Glenn Weiss – Gillian Thickett
1991  Sølv                Jens Werner – Charlotte Jørgensen
1992  Bronze           Jens Werner – Charlotte Jørgensen
1993  Guld               Jens Werner – Charlotte Jørgensen
1994  Sølv                Jens Werner – Charlotte Jørgensen
2001  Bronze           Brian Eriksen – Marianne Eihilt
2002  Sølv                Brian Eriksen – Marianne Eihilt
2009  Bronze           Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2011  Sølv                Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2012  Sølv                Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2013  Guld               Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2014  Guld               Emanuel Valeri – Tania Kehle

EM latin 

1971  Bronze          Jan og Jette Gelineck
1982  Bronze          Colin James – Lene Mikkelsen
1983  Guld               Colin James – Lene Mikkelsen
1990  Bronze          Allan Tornsberg – Vibeke Toft
1991  Guld               Allan Tornsberg – Vibeke Toft
1992  Guld               Allan Tornsberg – Vibeke Toft
1996  Sølv                Holger Nitsche – Charlotte Egstrand
1997  Guld               Holger Nitsche – Charlotte Egstrand
1998  Guld               Holger Nitsche – Charlotte Egstrand
2003  Sølv                Klaus Jensen – Viktoria Franova
2004  Sølv                Klaus Jensen – Viktoria Franova
2004  Bronze          Peter Stokkebroe – Kristina Juel-Stokkebroe
2005  Guld               Klaus Jensen – Viktoria Franova
2006  Guld               Peter Stokkebroe – Kristiana Juel-Stokkebroe
2007  Guld               Peter Stokkebroe – Kristiana Juel-Stokkebroe
2012  Bronze          Martino Zanibellato – Michelle Abildtrup

EM kombineret  (officielle fra 1981)

1988  Bronze            Bo Loft Jensen – Helle Poulsen
1991  Sølv                 Jens Werner – Charlotte Jørgensen
1992  Bronze            Jens Werner – Charlotte Jørgensen
1996  Sølv                 Brian Eriksen – Marianne Eihilt
1997  Sølv                 Peter Stokkebroe – Kristina Juel
1998  Sølv                 Peter Stokkebroe – Kristina Juel
1999  Sølv                 Peter Stokkebroe – Kristiana Juel
2000  Guld                Peter Stokkebroe – Kristian Juel
2009  Sølv                 Bjørn Bitch – Ashli Williamson
2010  Guld                Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2011  Sølv                 Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2012  Guld                Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2017  Sølv                 Nikolaj Lund – Marta Kocik

 

VM for professionelle (indtil 2013 under WDC, herefter WDSF) 

Standard 

1983  Bronze             Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1984  Bronze             Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1986  Sølv                  Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1987  Sølv                  Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
2016  Guld                 Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2017  Bronze             Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2018  Guld                 Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

Latin

1984  Guld                 Colin James – Lene Mikkelsen
2013  Guld                 Martino Zanibellato – Michelle Abildtrup
2014  Guld                 Martino Zanibellato – Michelle Abildtrup

Kombi

 1992  Bronze             Bo Loft Jensen – Helle Poulsen
1994  Guld                 Bo Loft Jensen – Helle Poulsen
2017  Guld                 Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2018  Guld                 Bjørn Bitsch – Ashli Williamson
2018  Bronze             Nikolaj Lund – Marta Kocik

Showdance

2010  Guld                 Peter Stokkebroe – Kristian Juel-Stokkebroe

Showdance standard

2017  Sølv                  Bjørn Bitch – Ashli Williamson

EM for Professionelle

Standard

1985  Guld                   Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
1987  Bronze               Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm
2014  Sølv                    Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2015  Sølv                    Emanuel Valeri – Tania Kehlet
2018  Sølv                    Bjørn Bitch – Ashli Williamson

Latin

1995  Sølv                    Allan Tornsberg – Vibeke Toft
2008  Sølv                    Peter Stokkebroe – Kristina Juel-Stokkebroe
2009   Sølv                   Peter Stokkebroe – Kristina Juel-Stokkebroe

Kombi

1988  Bronze                            Bo Loft Jensen – Helle Poulsen
1992  Sølv                                 Bo Loft Jensen – Helle Poulsen
1993  Sølv                                 Bo Loft Jensen – Helle Poulsen
1994  Sølv                                 Bo Loft Jensen – Helle Poulsen 

 

WDS    =   World Dance Council

WDSF  =   World Dance Sports Federation

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Danmarksmestre 1969 – 2019

 

Standard

 

1969  Richard Wieneske – Karin Withander

1970  Richard Wieneske – Karin Withander

1971  Jan og Jette Gelineck

1972  Jan og Jette Gellineck

1973  Jan og Jette Gelineck

1974  Richard Winicke – Birgit Nielsen

1975  Richard Winicke – Birgit Nielsen

1976  Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm

1977  Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm

1978  Hans Henrik og Anne margrethe Laxholm

1979  Hans Henrik og Annae Margrethe Laxholm

1980  Hans Henrik og Anne Margrethe Laxholm

1981  Glenn Weiss – Dorte Frikke

1982  Glenn Weiss – Gillian Thickett

1983  Glenn Weiss – Gillian Thickett

1984  Glenn Weis –  Gillian Thickett

1985  Glenn Weis –  Gillian Thickett

1986  Erik Hansen – Marion Nielsen

1987  Jens Werner – Pia Kaiser

1988  Erik Hansen – Marion Nielsen

1989  Erik Hansen – Marion Nielsen

1990  Erik Hansen – Marion Nielsen

1991  Jens Werner – Charlotte Jørgensen

1992  Jens Werner – Charlotte Jørgensen

1993  Jens Werner – Charlotte Jørgensen

1994  Jens Werner – Charlotte Jørgensen

1995  Jens Henriksen – Merete Søgaard

1996  Brian Eriksen – Marianne Eihilt

1997  Jens Roithner – Merete Roithner

1998  Brian Eriksen – Marianne Eihilt

1999  Brian Eriksen – Marianne Eihilt

2000  Brian Eriksen – Marianne Eihilt

2001  Brian Eriksen – Marianne Eihilt

2002  Brian Eriksen – Marianne Eihilt

2003  Brian Eriksen – Marianne Eihilt

2004  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2005  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2006  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2007  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2008  Emanuel Valeri – Tania Kehle

Standard fortsat

 

2009 Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2010  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2011  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2012  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2013  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2014  Bjørn Bitch –  Ashli Williamson

2015  Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

2016  Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

2017  Dmitri Kolobov – Signe Busk

2018  Dmitri Kolobov – Signe Busk

2019  Pasquale Farina – Sofie Koborg

 

 

Latin

 

1993  Jan og Jette Gellineck

1970  Jan og Jette Gellineck

1971  Per og Annette Bosholdt

1972  Mickie Freddie Pedersen – Birgit Nielsen

1973  Allan Hansen – Linda Laursen

1974  Claus Dindler – Dorthe Sidenius

1975  Claus Dindler – Dorthe Sidenius

1976  Ole Steen Nielsen – Jette Elvers Nielsen

1977  Peter Dan Ringgaard – Lene Mikkelsen

1978  Ole Steen Nielsen – Jette Elvers Nielsen

1979  Peter Dan Ringgaard – Jane Møller

1980  Torben Herslev – Lone Sværke

1981  Bo Loft Jensen – Helle Poulsen

1982  Colin James – Lene Mikkelsen

1983  Colin James – Lene Mikkelsen

1984  Bo Loft Jensen – Helle Poulsen

1985  Bo Loft Jensen – Helle Poulsen

1986  Bo Loft Jensen – Helle Poulsen

1987  Bo Loft Jensen – Helle Poulsen

1988  Paul Killick – Charlotte Iding

1989  Allan Tornsberg – Vibeke Toft

1990  Allan Thorsberg – Vibeke Toft

1991  Allan Thorsberg – Vibeke Toft

1992  Allan Thorsberg – Vibeke Toft

1993  Allan Thorsberg . Vibeke Toft   

1994  Søren Pilgaard – Marianne Christensson

1995  Steen Lund – Mie Bach

1996  Holger Nitsche Charlotte Egstrand

Latin fortsat

 

1997 Holger Nitsche – Charlotte Egstrand

1998  Holger Nitsche – Charlotte Egstrand

1999  Klaus Kongsdal – Viktoria Franova

2000  Klasus Kongsdal – Viktoria Franova

2001  Klaus Kongsdal Viktoria Franova

2002  Klaus Kongsdal – Viktoria Franova

2003  Klaus Kongsdal – Viktoria Franova

2004  Klaus Kongsdal – Viktoria Franova

2005  Peter Stokkebroe – Kristian Juel-Stokkebroe

2006  Peter Stokkebroe – Kristina Juel-Stokkebroe

2007  Ikke afviklet  (protest fra danserne)

2008  Martino Zannibellto – Michelle Abildtrup

2009  Martino Zanibellato – Michelle Abildtrup

2010  Martino Zanibellato – Michelle Abildtrup

2011  Martino Zanibellato – Michelle Abildtrup

2012  Martino Zanibellato – Michelle Abildtrup

2013  Umberto Gaudino – Louise Heise

2014  Umberto Gaudino – Louise Heise

2015  Umberto Gaudino – Louise Heise

2016  Umberto Gaudino – Louise Heise

2017  Umberto Gaudino – Louise Heise

2018  Umberto Gaudino –  Louise Heise

2019  Malthe Brinch Rodhe – Sandra Sørensen

 

 

Kombineret

 

1977  Jesper Holger Nielsen – Joan Pedersen

1978  Ole Steen Nielsen – Jette Elvers Nielsen

1979  Glenn Weiss – Dorte Frikke

1980  Glenn Weiss – Dorte Frikke

1981  Gert og Connie Schyberg

1982  Gert og Connie Schyberg

1983  Bo Loft Jensen – Helle Poulsen

1984  Lars Henbde – Lykke Jespersen

1985  Bo Loft Jensen – Helle Poulsen

1986  Jens Werner – Pia Kaiser

1987  Jens Werner – Pia Kaiser

1988  Bo Loft Jensen – Helle Poulsen

1989  Jens Werner – Charlotte Jørgensen

1990  Jens Werner – Charlotte Jørgensen

1991  Jens Werner – Charlotte Jørgensen

1992  Dennis Nordenbæk – Pernille Oddershede

 

Kombineret fortsa

1993  Dennis Nordenbæk – Pernille Oddershede

1994  Brian Eriksen – Marianne Eihilt

1995  Brian Eriksen – Marianne Eihilt

1996  Rene Christensen – Camilla Egstrand

1997  Peter Stokkebroe – Kristian Juel

1998   Peter Stokkebroe – Kristina Juel

1999  Peter Stokkebroe –  Kristina Juel

2000  Peter Stokkebroe –  Kristina Juel

2001  Rasmus Hougaard – Tania Kehlet

2002  Martino Zanabellato – Michelle Abildtrup

2003  Martino Zanabellato – Michelle Abildtrup

2004  Martino Zanabellato – Michelle Abildtrup

2005  Bjørn Bitch – Ashli Williamson

2006  Jannick Løwe – Pia Lundanes

2007  Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

2008  Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

2009  Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

2010  Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

2011  Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

2012  Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

2013  Bjørn Bitsch – Ashli Williamson

2014  Nikolaj Lund – Marta Kocik

2015  Nikolaj Lund – Marta Kocik

2016  Nikolaj Lund – Marta Kocik

2017  Nikolaj Lund – Marta Kocik

2018  Nikolaj Lund – Marta Kocik

2019  Alexander Kuriganov – Maria Louise Hougesen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DM Professionelle

Standard

 

2014  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2015  Emanuel Valeri – Tania Kehlet

2017  Bjørn Bitch – Ashli Williamson

2018  Bjørn Bitch – Ashli Williamson

2019  Bjørn Bitch – Ashli Williamson

 

 

 

Latin

 

2013  Martino Zanibellato – Michelle Abildtrup

2014  Martino Zanibellato – Michelle Abildtrup

2019  Nikolaj Lund – Marta Kocik

 

 

 

Kombi

 

2018  Bjørn Bitch – Ashli Williamson

2019  Nikolaj Lund – Marta Kocik