Email:
Password:  Glemt Password
Landsdele
Nordjylland
Vestjylland
Østjylland
Syd og Sønderjylland
Fyn
Nordsjællend og København
Sjælland
Lolland-Falster
Bornholm

Regioner
Øst (DSØ)
Vest (DSV)
Danmark Sportsdanserforbund Vest (DSV)
Region:Danmark Sportsdanserforbund Vest - DSV
Antal klubber:28

Aalborg Danse Center (ADC)
Sohngaardsholmsvej 53a - 9000 Aalborg
Telefon: 98 12 98 22
http://www.adc.dk
Formand:Preben Eihilt
Ridefogedvej 20
9000 Aalborg
Tlf: 98185002 – 2217 1212
eihilt@privat.dk
Kasserer:Bente Grunnet
Blomsterskrænten 10
9400 Nørresundby
Tlf: 9817 3267 – 4076 3267
vibsigb@msn.com

Aarhus Dance Team (ADT)

http://www.aarhusdanceteam.dk - info@aarhusdanceteam.dk
Formand:Eva Holm
Lerdalen 147
8270 Højbjerg
Tlf: 3089 2252
eva_holm@msn.com
Kasserer:Kaj Jochumsen
Skejbygårdsvej 32
8240 Risskov
Tlf: 4076 5733
jochum@webspeed.dk

Århus Sportsdanserforening (ÅS)
Atletion, Stadion Alle 68 - 8000 Århus C
Telefon: 86 14 18 08/86146418 - Fax: ÅS
http://www.aarhusdance.dk - mail@aarhusdans.dk
Formand:Peter Brøgger
Viborgvej 291
8210 Århus V
Tlf: +45 3131 3116
mail@peterba.dk
Kasserer:Bo Uggerly
Tingvej 16
9380 Vestbjerg
Tlf: +45 2518 8240
kasserer@aarhusdans.dk

Bøvling Idrætsefterskole (BI-DANS)
Høvsørevej 13 - 7650 Bøvlingbjerg
Telefon: 9788 5500
http://http://www.bi-efterskole.dk/ - gummiring@hotmail.com
Formand:Malene Nielsen
Høvsørevej 11
7650 Bøvlingbjerg
Tlf: 22 52 50 77
gummiring@hotmail.com
Kasserer:Mona Andersen
Ågårdvej 4
7650 Bøvlingbjerg
Tlf: 9788 55 00
mona@bi-efterskole.dk

BS-Dans (BS)

fkdans@post1.tele.dk
Formand:Karen Marie Urup
Korsbrødregade 15
6760 Ribe
Tlf: 75 42 01 89
fkdans@post1.tele.dk
Kasserer:Inger Kjersgaard
Spangsbjerggade 1A, I TV.
6700 Esbjerg
Tlf: 75 17 22 90
fkdans@post1.tele.dk

Dance Studio Frederikshavn (DSF)
Hånbækskolen - Musiklokalet- Hånbækvej 32 B - 9900 Frederikshavn
Telefon: 2967 4672
http:// www.dancestudiofrederikshavn.dk - info@dancestudiofrederikshavn.dk
Formand:Erik Karlsen
Uranienborgvej 18
9900 Frederikshavn
Tlf: 98 43 33 33
30 22 66 96
erik@dancestudiofrederikshavn.dk
Kasserer:Tenna Rom
Fridtjof Nansens Vej 4
9900 Frederikshavn
Tlf: 40 74 29 90
romlund@nypost.dk
Post vedr. turneringer til:c/o Dance Studio Frederikshavn

Fridtjof Nansens Vej 4
9900 Frederikshavn
40 74 29 90
romlund@nypost.dk

Dancesport Aarhus (DSAA)
Arresøvej 43 - 8240 Risskov
Telefon: 23300869
http://www.dancesportaarhus.dk - mail@dancesportaarhus.dk
Formand:Morten Svenninggaard
Rosensgade 83
8300 Odder
Tlf: 23300869
ms@dancesportaarhus.dk
Kasserer:Susanne Smed
Mausing Skolevej 11
8620 Kjellerup
Tlf: 61690615

Dansequilibrium Sportsdans (DQ)
Mølholm Landevej 5 - 7100 Vejle
Telefon: 25 58 70 02
http://www.dq-sportsdans.dk - dq@dq-sportsdans.dk
Formand:Ulrik Rahbek Therkilsen
Mølholm Landevej 5
7100 Vejle
Tlf: 25 58 70 02
u.rahbek@mail.dk
Kasserer:Susanne Vandborg
Møllehusvej 26
7100 Vejle
Tlf:
susanne@moller-vandborg.dk

De Dansende Stjerner (DDS)
Laurbærvænget 140 - 8310 Tranbjerg J.
Telefon: 8629 5332/2081 0145
http://www.dedansendestjerner.dk - berit@dedansendestjerner.dk
Formand:Annette Bak Olesen
Holme Parkvej 118
8270 Højbjerg
Tlf: 50802500
bak.olesen@youmail.dk
Kasserer:Jens Lüchtemeier
Højen 11
8260 Brabrand
Tlf: 40630582
lygte@hotmail.com
Post vedr. turneringer til:Berit Nielsen

Laurbærvænget 140
8310 Tranbjerg
8629 5332/2081 0145
berit@dedansendestjerner.dk

Elitedans Syd (EDS)
Rugårdsvej 55. I - 5000 Odense C
Telefon: 61183434
http://www.elitedans.dk - elitedanssyd@gmail.com
Formand:William Madsen
Vibekevej 2
5250 Odense SV
Tlf: 66171130
Kasserer:Ann-Berith Hansen
Bannervej 18
5690 Tommerup
Tlf: 6118 3434
berith0206@gmail.com

Frederikshavn Danse Forening (FDF)
Gærumvej 8 - 9900 Frederikshavn
Telefon: 50 82 62 27
Kevin.simonsen@hotmail.com
Formand:Kevin Simonsen
Gærumvej 8
9900 Frederikshavn
Tlf: 50 82 62 27
Kevin.simonsen@hotmail.com
Kasserer:Vivian Sørensen
Gærumvej 8
9900 Frederikshavn
Tlf: 20 83 98 44

Frederikshavn Sportsdanserforening (FSDF)
Telefon: 22 80 10 11
http://www.fsdf.dk - info@fsdf.dk
Formand:Carina Hyttel
Holger Drachmanns Vej 10
9900 Frederikshavn
Tlf: 22 80 10 11
karina@fsdf.dk
Kasserer:Christine Nielsen
Spicavej 19
9900 Frederikshavn
Tlf: 60 85 32 19
christine@fsdf.dk

Herning Sportsdanserforening (H.S.F)

jlundberg@webspeed.dk
Formand:Birte Ovesen
Rugvænget 21
7400 Herning
Tlf: 97122808
Kasserer:Erik Maul
Skærgårdsvej 22
7400 Herning
Tlf: 97221665

Holstebro Dance Studio (HDS)
Bastrupgaardvej 1-3 - 7500 Holstebro
Telefon: 28 60 68 97
http://www.holstebrodancestudio.dk - mail@holstebrodancestudio.dk
Formand:Mark Harpøth
Toften 2
7830 Vinderup
Tlf: 28 60 68 97
mark@harpoeth.com
Kasserer:XX
XX
XX XX
Tlf: XX
XX
XX

Holstebro Show- og Danseforening (HSD)

http://www.holstebro-dans.dk - fam. krogsgaard@post.tele.dk
Formand:Jørgen Krogsgaard
Leharsvej 14
7500 Holstebro
Tlf: 9742 9848
fam.krogsgaard@post.tele.dk
Kasserer:Niels Simonsen
Ellehammersvej 15
7500 Holstebro
Tlf: 9742 3588
rinilusi@webspeed.dk

Horsens Sportsdanserforening (HS)
Strandkærvej 87 - 8700 Horsens
Telefon: 23694087
ullabbitsch@hotmail.com
Formand:Mogens Kristensen
St. Blichersgade 17
8000 Århus C
Tlf: 2241 1847
Kasserer:Ulla Bitsch
Skindbjergvej 42
8500 Grenå
Tlf: 2369 4087
ullabbitsch@hotmail.com

House of Dance (HOD)
Vesterbro 21 D - 9000 Aalborg
Telefon: 3331 3267
dans@hodaalborg.dk
Formand:Rene Grøn
Jyllandsgade 1, I tv.
9000 Aalborg
Tlf: 2147 9287
reg@sanistaal.dk
Kasserer:Susanne Frost
Guldborghaven 10
9000 Aalborg
Tlf: 9810 1617
Post vedr. turneringer til:Turneringspost: Thomas Stig Jacobsen

thomas@e-x-e.dk

Just Dance Struer (JDS)
Bredgade 60 - 7600 Struer
Telefon: 21 37 13 59
http://www.justdancestruer.dk - jannekjeldsen@yahoo.dk
Formand:Janne Kjeldsen
Odinsvej 19
7600 Struer
Tlf: 21 37 13 59
jannekjeldsen@yahoo.dk
Kasserer:Gawtham Sriranjan
Birkevej 6
7600 Struer
Tlf: 42 79 95 26
gt_gaw@hotmail.com

Lemvig Gymnastikforening Rock’n Roll afd (L.G.F.)

claus@kleinstrup.dk
Formand:Claus J. Kleinstrup
Grummesgårdparken 34
7620 Lemvig
Tlf: 61271999
claus@kleinstrup.dk
Kasserer:Claus J. Kleinstrup
Grummesgårdparken 34
7620 Lemvig
Tlf: 61271999
claus@kleinstrup.dk

OSF/OASK Dans (OSF-OASK)
Rugårdsvej 15 A - 5000 Odense C.
Telefon: 66111907 - Fax: OSF-OASK
http://www.osf-dans.dk - mail@osf-dans.dk
Formand:Jørgen Ditlevsen
Marthavænget 6
5270 Odense N
Tlf: 66173438
mail@osf-dans.dk
Kasserer:Lars Bærentsen
Højløkke Alle 40
5270 Odense N
Tlf: 66183331
mail@osf-dans.dk
Post vedr. turneringer til:Henning Falkenstøm

Munkemaen 305
5270 Odense N
66188814
kfalkenstrom@ofir.dk

Randers Danseforening (RDS)
Tranekær Centret, Hobrovej 134 - 8900 Randers
Telefon: 8640 7800
http://www.rds-dans.dk - janna@rds-dans.dk
Formand:Poul Risbjerg Simonsen
Gl. Viborgvej 320, Venning
8920 Randers NV
Tlf: 86466555/27111804
dans@rds-dans.dk
Kasserer:Joy Aninaat Gabrielsen Larsen
Kasernevej 3A st. th.
8900 Randers C
Tlf: 22 55 86 58
aninaat.joy@hotmail.com

Randers Sportsdanserforening (RAFFI)
Telefon: 86 41 83 00
http://www.raffi.dk - kirstenvejlby@gmail.com
Formand:Kirsten Vejlby Sørensen
Bækkelundsvej 4, st
8930 Randers NØ
Tlf: 86 42 20 77
kirstenvejlby@gmail.com
Kasserer:Kent Hjortshøj
Tværvej 10
8930 Randers NØ
Tlf: 21411525
khrasmussen@youmail.dk

SIF Silkeborg Sports Dans (SSD)
Mørksøvej 47 - 8600 Silkeborg

http://www.ssd-dans.dk - mail@ssd-dans.dk
Formand:Ib Nielsen
Ydunsvej 15
8230 Åbyhøj
Tlf: 40186939
mail@ssd-dans.dk
Kasserer:Flemming Jensen
Mejlskovvej 3, Mejlskov
5400 Bogense
Tlf: 50470164
fam.horsted@jubii.dk

Skive Sportsdanserforening Fremad (SSF)
Viborgvej 14 - 7800 Skive

http://skivedans.dk - annekatja@mail.dk
Formand:Anne Katja Mikkelsen
Dølbyvej 26
7800 Skive
Tlf: 97 52 81 77
annekatja@mail.dk
Kasserer:Inge Hedegaard
Dølbyvej
7800 Skive
Tlf:

Sportsdanserforeningen LD (LD)
Lystrupvej 1 F - 8240 Risskov
Telefon: 2217 2200
http://www.letsdance.tv/site/21370.htm
Formand:Finn Sørensen
Tranevej 7
8240 Risskov
Tlf: 8617 3360 - 4041 7082
finn@fsrevision.dk
Kasserer:Per Olsvig
Fuglebakken 120
8382 Hinnerup
Tlf: 87 64 05 82 / 23 38 21 67
poj@adm.au.dk

Struer Sportsdanserforening (STS)
Østergade 26 - 7600 Struer

http://www.struerdans.dk - Bestyrelsen@struerdans.com
Formand:John Christensen
Anemonevej 16
7600 Struer
Tlf: 23 44 43 61
Bestyrelsen@struerdans.com
Kasserer:-
-
- -
Tlf: -
Bestyrelsen@struerdans.com

Team Profunk (TPF)
Telefon: 30318788
http://www.teamprofunk.dk - mail@teamprofunk.dk
Formand:Ulrik Dahl
Dunhammervej 13
8600 Silkeborg
Tlf: 30318788
ulrik.dahl@dk-export.dk
Kasserer:Gitte Stecher Pontoppidan
Elleskovvej 3
8670 Låsby
Tlf: 29795228
gitte@stecher-pontoppidan.dk

Viborg Sportsdans (VD)

http://www.viborgsportsdans.dk
Formand:Gitte Ostermann
Bystævnet 19
8830 Tjele
Tlf: 42 20 54 14
kontakt@viborgsportsdanserforening.dk
Kasserer:Elin Meedom-Bæch
Sct. Laurentii Vej 6
8800 Viborg
Tlf: 28 88 67 16
emb@meedom-arkitekter.dk

Nyt på sportsdans.dk

Dansebørsen
Dette forum er nedlagt
Dette forum er nedlagt
Dette forum er nedlagt

Nyheder
NB NB NB (01-04-2013)
Så er den nye hjemmeside gået i luften (01-04-2013)
Udfasning af hjemmeside (27-03-2013)
Ny hjemmeside..... (27-03-2013)